Governor Information

 

Governor

Date of Office

Category

Business or Pecuniary Interests*

Tony Webster

 4 years ends 17 Nov 2020

Foundation Archdiocese

Nil

 Maria McGarry

 4 years ends Jan 2021

Foundation Archdiocese

Archdiocesan Schools Officer

Foundation Governor St Alban's Warrington

Michael Litherland

4 Years ends April 2021

Foundation Archdiocese

Father of Michelle Atkinson

Mrs Dorothy Heaton 

4 Years ends May 2021

Foundation Archdiocese

 Nil

Cath Dolley

 4yrs ends 8 March 2020 

Foundation Archdiocese

 Nil

Sr Margaret Mulholland

4 Years ends May 2021

Foundation Archdiocese

 Nil

Vacancy

 

Foundation Archdiocese

 

Louise Calley

4yrs ends Feb 2018

Elected Staff

Nil

Vacancy

 

Local Authority Governor

 

Katherine Berry

Ex Officio

Headteacher

 

  

 Michelle Atkinson

4yrs ends October 2020

Elected Parent

Daughter of Michael Litherland

Claire Foster

 4yrs ends November 2019

Elected Parent

 Nil

*Governance roles in other establishments and any personal relationships (spouses, partners or relatives) at this school.